Baner2
Rewitalizacja skweru przy ul. T. Kościuszki tzw. Parceli
projekt z małego miasta, miasteczka lub wsi

Głosów: 1208

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Proszowice (woj. małopolskie)
Zgłaszający
Rafał Chmiela
Cel projektu
Stworzenie atrakcyjnego, nowoczesnego miejsca spotkań, zabawy i wypoczynku.
Opis projektu
Koncepcja rewitalizacji parceli znajdującej się przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Proszowicach zakłada przywrócenie do życia zaniedbanego skweru i placu zabaw oraz stworzenie nowej przestrzeni rekreacyjnej służącej mieszkańcom, jako miejsce spotkań i wypoczynku. Projekt zakłada uporządkowanie zastanego układu przestrzennego, jak również wyselekcjonowanie istniejącego drzewostanu, ponieważ bazą decydującą o powstałym placu była przestrzeń z chaotycznie rozrzuconymi drzewami. Decyzją strategiczną jest pozostawienie drzew i wkomponowanie ich w jednorodną strukturę skweru. Układ przestrzenny opiera się na wydzieleniu trzech obszarów mających charakter placu zabaw, niewielkiego placu miejskiego oraz zacisznego skweru. Wszystkie trzy części przecina główna oś kompozycyjna prowadząca od Rynku, która sprawia, że tereny nie są odrębne, a tworzą jedną, spójną całość. Plac posiada dodatkowe siedziska, stojak na rowery, oświetlenie podłogowe oraz skalniak, w którym dominuje zieleń niska w postaci różnorodnych krzewów.
Plac zabaw wyposażony będzie w drewniane siedziska z oparciem jak i bez oparcia, częściowo przeplatane zasadzoną w nich roślinnością pełniącą funkcję dekoracji. Ławki stanowią istotny element całego założenia, gdyż mają one nietypowy wygląd, kształt i funkcję.
Zamiast wprowadzić schody nieposiadające żadnej innej funkcji oprócz pierwotnej, w ciekawy sposób wykorzystano siedziska, których oparcia pełnią równocześnie funkcję bariery dla znacznego spadku terenu. Przestrzeń parceli wydzielona została od ruchliwych ciągów komunikacyjnych szpalerami drzew jak i ogrodzeniem gabionowym.
Istniejący transformator został zasłonięty siatką z roślinnością pnącą. Dzięki temu siedzący w altanie mieszkańcy mają przed sobą przyjemny widok naturalnej „zielonej ściany”. Oś kompozycyjna prowadząca przechodnia z Rynku zakończona będzie ażurową altaną, która stanowi przestrzeń kameralną idealnie pasującą na miejsce spotkań dla każdego. W pobliżu altan, przewidziany jest kącik z różami. Ma on swoje odniesienie do historii placu, ponieważ plac ten słynął przed laty z zasadzonych tam róż.
Plac zabaw wyposażony będzie w rozmaite urządzenia zabawowe oraz zestawy sportowo-rekreacyjne. Pokryty zostanie bezpieczną nawierzchnią z EPDM. Rewitalizacja parceli ma za zadnie ożywić tkankę miejską, dać radość wszystkim mieszkańcom oraz stworzyć niepowtarzalny klimat. Plac jest dostosowany dla różnych grup ludzi, jako miejsce rekreacji i wypoczynku codziennego, miejsce spotkań w porze lunchu i po pracy. Miejsce, gdzie można coś zjeść lub wypić kawę. Dla młodzieży powinno byś atrakcyjnym, nowoczesnym miejscem spotkań i rozmów, dla rodziców z dziećmi miejscem bezpiecznej zabawy i spacerów, dla ludzi starszych miejscem do wypoczynku, spotkań, poczytania prasy, skorzystania z bezpłatnego Internetu. Dla przyjezdnych zaś powinno stanowić charakterystyczny i wyrazisty punkt na mapie miasta.
W ramach wykorzystania środków konkursowych planujemy zakupić zestaw 6 ławek, 7 koszy na śmieci, jeden stojak na rowery, trzy duże świerki oraz wykonać pozostałą część trawników. Pozwoli to na zrealizowanie części projektu, który ze względu na złożoną strukturę jest kosztowny i musi być realizowany etapowo. Dotychczas wykonaliśmy: ciągi komunikacyjne z kostki brukowej okalające zasadniczą część placu, odnowienie studni głębinowej, wykonanie fundamentów pod ogrodzenie gabionowe, uporządkowanie i pielęgnację zieleni, skalniak i założenie trawników. Wszystkie prace wykonywane są zgodnie z projektem sporządzonym ze środków osiedlowych w ramach tzw. Funduszu obywatelskiego.

Thumb_parcela_3
Thumb_skalniak