Konkurs_label Logotyp

Sąsiedzkie kino pod chmurką

Jednym z pomysłów na zintegrowanie sąsiadów wokół wspólnej inicjatywy jest stworzenie cyklu plenerowych projekcji filmowych we wsi, na osiedlu czy ulicy. Kino to nie tylko miejsce rozrywki i sposób na

WIĘCEJ

Sąsiedzki Bank Usług

Pomysłem na sąsiedzką wymianę jest Bank Usług. Na czym polega? Otóż na tym, że grupa osób mieszkających na jednej ulicy czy osiedlu deklaruje umiejętności i usługi, którymi chce się dzielić z innymi.

WIĘCEJ

Uniwersytet Młodych Duchem

Współpraca międzypokoleniowa może przynosić nie tylko wiele satysfakcji, ale także realne korzyści. Seniorzy dają coś z siebie młodemu pokoleniu, dzielą się swoją wiedzą. Zyskują poczucie dobrze spoży

WIĘCEJ

Podwórko grillowe

Wspólne jedzenie i biesiadowanie to doskonała okazja do lepszego poznania swoich sąsiadów. W myśl tej zasady, warto zorganizować miejsce, która pozwoli im na spotkanie. Jednym z pomysłów jest podwórko

WIĘCEJ

Ogród społeczny

Mieszkańcy miast są często skazani na zakup owoców i warzyw w marketach czy osiedlowych sklepach. Nie musi tak być. Świeże rośliny mogą wyhodować sami, a sposobem na to są ogrody społeczne. Sąsiedzkie

WIĘCEJ

Jadalnia na skwerku

Wspólne celebrowanie posiłków to jedna z największych i zarazem najprostszych przyjemności w życiu. Ludzie, którzy regularnie spotykają się przy wspólnym stole są sobie bliżsi.

WIĘCEJ

Podwórkowa odnowa

Twoje podwórko jest zaniedbane i zniechęca do spędzania na nim wolnego czasu? Straszy szarymi murami, nieodmalowaną klatką schodową i zdemolowanymi ławkami? Czas wziąć sprawy w swoje ręce.

WIĘCEJ

Sąsiedzki targ

Targi stały się ostatnio sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu i wymianę produktów. Na kiermaszach można kupić lokalną żywność, ubrania czy rękodzieło, a przede wszystkim zintegrować się.

WIĘCEJ

Festiwal podwórkowych opowieści

Zorganizowanie Festiwalu Podwórkowych Opowieści opartego na idei krótkich wystąpień może być świetną okazją do tego, by zintegrować sąsiedztwo. Może stać się też pretekstem do dyskusji i spotkań.

WIĘCEJ

Sąsiedzkie spacery (cykl spacerów po dzielnicy...

Wielu z nas żyje w swojej miejscowości, dzielnicy czy na osiedlu, nic o nich nie wiedząc. A przecież to, gdzie żyjemy i z kim, tworzy naszą tożsamość.

WIĘCEJ

Warsztat recyklingowy

Każdy z nas przechowuje w domu wiele niepotrzebnych przedmiotów. Nasze piwnice pękają w szwach od zużytych mebli czy starych ubrań. Pomysłem, by je zagospodarować i przywrócić im życie jest recykling.

WIĘCEJ

Świetlica kulturalna

Na Waszym osiedlu czy ulicy brakuje miejsca, gdzie można się spotkać z sąsiadami? Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć miejsce, gdzie rozkwitnie kulturalne życie okolicy.

WIĘCEJ

Wspólne malowanie murali

Murale to nowy sposób na ożywianie przestrzeni. Do ich wykonania wystarczy puszka farby, dobry pomysł i odrobina wolnego czasu, a efekt może być olśniewający.

WIĘCEJ

Miejska plaża

Coraz więcej miast stwarza swoim mieszkańcom możliwość korzystania z miejskich plaż. Wydaje się, że są one świetnym pomysłem na letni wypoczynek w gronie rodziny czy znajomych.

WIĘCEJ

Plenerowe warsztaty kulinarne

Gotowanie stało się ostatnio popularną formą wspólnego spędzania czasu, a trend na bycie eko sprzyja dbaniu o zdrowie. Promowanie wspólnego gotowania może być jednym z celów sąsiedzkiego projektu.

WIĘCEJ

Zazieleniamy ściany

Zielone ściany, pokryte roślinnością nie tylko wyglądają estetycznie, ale także neutralizują zanieczyszczenia i tworzą dobry mikroklimat.

WIĘCEJ

Amfiteatr na skwerze

Miejskie amfiteatry, niegdyś spotykane w wielu miastach, dziś odchodzą w zapomnienie. Czemu by nie wskrzesić tej idei w swoim sąsiedztwie?

WIĘCEJ

Boisko do gry

Boisko do gry w piłkę to pomysł na integrację zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych sąsiadów. Wystarczy wygospodarować odpowiednią przestrzeń, wytyczyć murawę, postawić bramki i zacząć grać.

WIĘCEJ