Display_sasiedzkie_spacery

Sąsiedzkie spacery (cykl spacerów po dzielnicy lub miejscowości)

Wielu z nas żyje w swojej miejscowości, dzielnicy czy na osiedlu, nic o nich nie wiedząc. A przecież to, gdzie żyjemy i z kim, tworzy naszą tożsamość. Warto więc poznać historię zapisaną w okolicznej architekturze czy biografiach dawnych mieszkańców okolicy. Jak zmieniała się przestrzeń, w której żyjemy? Jak przeszłość wpływa na teraźniejszość? Na te i inne pytania pozwolą odpowiedzieć cykliczne spacery po okolicy, które są świetnym pomysłem na zaktywizowanie mieszkańców.

Wielu z nas, będąc w obcym mieście czy  nieznanej okolicy, chętnie uczestniczy w wycieczkach z przewodnikiem. Konwencję takich spacerów z powodzeniem można przenieść na własne podwórko. Najciekawsze zakątki i miejsca, gdzie mieszkały osoby zasłużone dla dzielnicy to tylko niektóre przystanki, które mogą się znaleźć na trasie takich spacerów.

Oprowadzający
W każdej dzielnicy są ludzie, którzy z racji wieku czy zainteresowań, dobrze się orientują w jej przeszłości. Może zgłębiają jakiś konkretny fragment rzeczywistości, w której żyją (np. architekturę)? A może, mieszkając tu od dziesięcioleci, mają w zanadrzu wiele anegdot i ciekawych historii związanych z miejscem? Jeśli znacie takie osoby w swojej okolicy, warto zaangażować je do współpracy. A jeśli do tego lubią opowiadać, z pewnością świetnie się sprawdzą w roli oprowadzających.

Plan spaceru
Stworzenie planu wycieczki po okolicy leży w gestii organizatorów i  osób oprowadzających. Przed rozpoczęciem spaceru warto się do niego odpowiednio przygotować 
– prześledzić mapy, znaleźć najciekawsze punkty, zastanowić się nad tym, co może w sposób szczególny zainteresować spacerowiczów – tak, by wskazać potencjalnym odbiorcom, czego mogą się spodziewać.

Promocja
Jak znaleźć osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu? Wystarczy upowszechnić informację o spacerach online i offline. Pomogą nam w tym wydarzenia na Facebooku, ulotki, plakaty i oczywiście “marketing szeptany” wśród sąsiadów.

Zagrożenia 
 o czym warto pamiętać?
  • Największe zagrożenie dla sukcesu projektu stanowi brak chętnych. Jednak jeśli zadbamy o odpowiednią promocję, frekwencyjna klapa z pewnością nam nie grozi.
Pomysły na dalszą animację
Dalsza animacja projektu może polegać na kontynuowaniu wycieczek i uczynieniu z nich cyklicznych działań. Z czasem można też rozszerzać ich formułę, zapraszając na nie ekspertów 
 historyków, historyków sztuki, architektów.