Konkurs_label Logotyp
Zrzut_ekranu_2015-12-30_o_15.06.45

Prawdziwi zwycięzcy nie osiadają na laurach

Sławsk – niewielka wieś położona niedaleko Konina. A także miejsce, któremu udało się coś wyjątkowego. To właśnie stamtąd pochodzi jedna z trzech inicjatyw, które zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie SGB-Banku „Spółdzielnia Pomysłów”.

Po ogłoszeniu wyników, które nastąpiło 22 maja, nie można było jednak osiąść na laurach. To był dopiero początek zmian, które sprawiły, że Sławsk zyskał jedyne w swoim rodzaju miejsce – Pracownię Sławsk. Jak pisali sami pomysłodawcy w konkursowym zgłoszeniu, pracownia to miejsce kojarzone ze sztuką. Z warsztatem artysty. Pracownia Sławsk nie będzie jednak ograniczać się tylko do tego. Równie ważnym, co kulturalne ożywienie 1700 mieszkańców Sławska, będzie wytworzenie społeczeństwa obywatelskiego, które dzięki dialogowi i integracji, będzie kreatywnie wykorzystywało swój własny potencjał.

5 października 2015 roku, po niespełna 5 miesiącach przygotowań odbyło się uroczyste otwarcie Pracowni Sławsk połączone z koncertami, pokazami filmów, origami oraz wernisażem prac plastycznych studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Klaudii Wrzesińskiej oraz Macieja Gila (z Centrum Kultury i Sztuki Konin). Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć jak pomieszczenie, które dawniej zajmowała biblioteka, a od dłuższego czasu stało nieużywane, zmieniło się nie do poznania. Z pomocą nagrody ze „Spółdzielni Pomysłów” wykonano generalny remont. Fundusze posłużyły głównie do odmalowania ścian, położenia nowej podłogi, przearanżowania przestrzeni oraz zakupienia wyposażania. W remont zaangażowali się mieszkańcy wsi, co pokazuje jak głęboko w mieszkańcach Sławska zakorzeniona jest potrzeba spotkania z drugim człowiekiem, wzajemnej pomocy i zmiany otaczającej rzeczywistości na lepszą.

Jest to też dowód na to, że idea, która przyświecała zgłaszającym ten projekt do konkursu "Spółdzielnia Pomysłów" pokrywa się z rzeczywistością. Ideę tę można zamknąć w słowach, które znajdziemy w zgłoszeniu konkursowym Pracowni: „Jesteśmy pewni, że wspólna praca mieszkańców da im poczucie, że wspólnymi siłami można przenosić przysłowiowe góry i kreować otoczenie tak, aby było dla nas przyjazne i było najfajniejszym miejscem pod słońcem”. O zwycięstwie tej inicjatywy donosiły też lokalne media. Sukces Sławska może być więc iskrą, która rozpali chęć zmiany innych mieszkańców województwa Wielkopolskiego i nie tylko.

Pracownia Sławsk, marzenie, które stało się rzeczywistością, działa prężnie. Na fanpage’u inicjatywy (https://www.facebook.com/pracowniaslawsk) wszyscy mogą dowiedzieć się o tym, co aktualnie się tam dzieje. Co sobotę odbywają się tam zajęcia plastyczne dla najmłodszych, z okazji Dnia Niepodległości odbyło się spotkanie z pieśniami patriotycznymi, a już niebawem wszyscy miłośnicy gier planszowych będą mogli spotkać się na nocnym graniu w Pracowni. Bądźcie czujni, to dopiero początek!Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ