Baner2
SOS- Mieszkańcy Wawra Rodzicom z CZD - pomoc sąsiedzka
projekt z miasta na prawach powiatu

Głosów: 954

Kategoria
Integracja lokalna
Miejsce realizacji
Warszawa (woj. mazowieckie)
Zgłaszający
Anna Jankowska
Cel projektu
Rozwijanie integracji lokalnej społeczności poprzez wspólne działanie na rzecz tymczasowych mieszkańców Wawra – rodziców chorych dzieci przebywających w Centrum Zdrowia Dziecka. Cel bezpośredni - zakup „Pakietów startowych".
Opis projektu
Powstaliśmy zaledwie klika miesięcy temu jako odpowiedź na inicjatywę jednej z mieszkanek Wawra, obecnej liderki. Działamy społecznie jako mieszkańcy największej dzielnicy Warszawy. Występujemy jako „SOS - Mieszkańcy Wawra Rodzicom z CZD”. Stworzyliśmy na Facebooku Grupę Otwartą .

Skąd pomysł?
W naszej dzielnicy znajduje się Pomnik-Szpital Centrum Zdrowia Dziecka, w którym rocznie leczonych jest ponad 40.000 ciężko chorych dzieci. Wielu pacjentów i ich rodziców do CZD trafia w nagłych okolicznościach, na kilka tygodni lub wręcz miesięcy. Chociaż są z całej Polski traktujemy ich jako „swoich” – tymczasowych mieszkańców Wawra. Niektórych dzieli od domu 300-400 km. Przy każdym dziecku jest zazwyczaj rodzic. Często wyrwany z rzeczywistości. Jak trudno przetrwać długie tygodnie przy łóżku ciężko chorego dziecka wie tylko ten kto to przeszedł… I dlatego jako mieszkańcy Wawra objęliśmy akcją pomocy rodziców przebywających z dziećmi w szpitalu. Świadczymy pomoc również wawerczykom bo i nasze dzieci niestety też są pacjentami CZD.

Na czym polega nasze działanie?
Pomagamy zrobić zakupy, pranie, organizujemy potrzebne ubrania i sprzęty, tworzymy i doposażamy dzieciom kąciki zabaw, na specjalne życzenie przywozimy zabawki, gry, książki, wózki, wanienki, przewijaki, przewozimy, dowozimy co i kogo trzeba, drukujemy dokumenty dla rodziców, udostępniamy swoje domy jako miejsca bezpłatnych noclegów. Praktycznie każda prośba jest realizowana przez wawerczyków w ciągu kilku minut lub godzin jeśli zamówienie jest bardziej wymagające np. zdobycie zestawu DVD dla przykutego do łóżka dziecka, prezentu urodzinowego dla pacjenta czekającego na przeszczep lub chociażby zrobienie prania z prasowaniem.
Dzięki naszym akcjom wielu mieszkańców Wawra oddało już krew dla pacjentów CZD. Krew oddajemy np. przy okazji dostarczania do CZD rzeczy zamówionych przez rodziców. Chcemy, aby ta akcja trwale wpisała się w nasze działania.

Dla niektórych dzieci i rodziców CZD staje się drugim domem – dlatego staramy się o ich integrację z naszą społecznością – przekazujemy im informację o wydarzeniach lokalnych, w których uczestniczymy jako mieszkańcy dzielnicy, członkowie SOS. Organizujemy akcje okolicznościowe np. na dzień matki, mikołajki. Spotykamy się z rodzicami na terenie CZD, rozmawiamy o potrzebach, pomagamy nawiązywać kontakty z innymi rodzicami chorych dzieci. Integrujemy się ze wszystkimi, którzy na ten czas stali się naszymi tymczasowymi sąsiadami w potrzebie.
W naszych działaniach zidentyfikowaliśmy potrzebę pozyskania materialnego wsparcia i dlatego zdecydowaliśmy się na udział w Konkursie.
Projekt:
Wielu pacjentów do CZD trafia w nagłych okolicznościach – rodzice nie mają ze sobą podstawowych rzeczy niezbędnych do towarzyszenia hospitalizowanemu dziecku. Staraniem Grupy zapewniliśmy wiele zestawów startowych na pierwsze dni. W skład pakietu wchodzą m.in. leżak, koc, poduszka, szczoteczka do zębów, środki higieniczne, ręcznik, piżama, kapcie itp. Niestety trudno to zorganizować w ramach zbiórek, z których słynie nasza Grupa – muszą to być rzeczy nowe, uniwersalne i dostępne "od ręki".
W ramach zgłaszanego projektu, chcielibyśmy zorganizować przygotowanie i zakup zestandaryzowanych „Pakietów startowych” oraz zapewnienie ich dostępności na każdą prośbę rodzica zgłoszoną do SOS-u. Zakup pakietów to nie wszystko. Pakiety będą wymagały magazynowania, dostarczania, uzupełniania o środki jednorazowego użytku, prania kocy i poduszek. O to zadbamy w ramach działań lokalnych – zintegrowani wawerczycy czekają tylko na impuls - post na Facebooku o potrzebie podjęcia akcji.
Zakładamy, że w ramach projektu zakupimy ok. 20 „Pakietów startowych”, o wartości szacunkowej 7,7 tys zł. W Grupie mamy lokalnych przedsiębiorców i liczymy, że dzięki ich przychylności uzyskamy upusty i zakupimy więcej zestawów.

Oddziaływanie i potencjał Grupy a realizacja projektu:

Akcję SOS-u wspiera blisko 3200 osób i jest nas coraz więcej z każdym dniem. Zintegrowaliśmy sporą liczbę wawerczyków. Dostajemy wsparcie mieszkańców innych miast z całej Polski.
Nasz projekt wpisuje się w społeczne zaangażowanie lokalnych mieszkańców w realizowaną inicjatywę. Pomagają już szkoły, przedszkola. Na lekcjach opowiadamy dzieciom jak można małym gestem pomóc innym. Rodzice wraz z dziećmi roznoszą ulotki i opowiadają o naszych działaniach kolejnym sąsiadom. Organizują zbiórki pomiędzy sąsiadami, przekazują sobie rzeczy. Umawiają się na wspólne działania dla SOS. Dzięki temu poznajemy się nawzajem, pomagamy razem innym, ale też przeradza się to w pomoc sąsiedzką. Do akcji włączyli się harcerze, biblioteka i niektóre lokalne firmy. Teraz mieszkańcy wiedzą, że razem możemy dużo zdziałać. Jest to impulsem do dalszej naszej integracji, nawet poza SOS.
Projekt ma dużą liczbę odbiorców, wliczając w to potrzebujących i pomagających. Potencjalnie każdy rodzic, niezależnie w którym zakątku Polski mieszka może znaleźć się w CZD i potrzebować naszej pomocy. Nie odmówimy jej nikomu
– wesprzemy obcokrajowców, uchodźców jeśli tylko będą w potrzebie. Od kilku miesięcy są przecież naszymi sąsiadami. Ich też włączyliśmy w działania Grupy - są m.in. kolporterami ulotek.
Na każdą prośbę rodzica zamieszczoną na FB odzew jest natychmiastowy.
Dotychczasowe działania pokazały już jak duży jest stopień zaangażowania i wykorzystania potencjału naszej społeczności lokalnej. To świadczy o tym, jak inicjatywa lidera wyzwoliła działania lokalnej społeczności.
Prawdopodobieństwo i skuteczność realizacji projektu jest ogromne, gdyż mamy już duże doświadczenie w tego typu akcjach.
O innowacyjności działań naszej Grupy świadczy fakt, że jest ona w skali Polski unikatowa, a o atrakcyjności świadczy liczba osób do tej pory zaangażowanych.

Nasze działania wzbudziły zainteresowanie mediów, nie tylko społecznościowych, ale także radia, telewizji i gazet (m.in. informacja o nas była w radio ESKA, Radio Zet: Trójka i radio Kolor wyemitowały reportaże o naszych działaniach, informacja o SOS-ie była również kręcona przez Telewizję Polską, pisała o nas Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazety Prawnej, jesteśmy opisywani na stronach internetowych). To wszystko jest wyrazem docenienia działań naszej społeczności lokalnej.

Dla nas nie ma trudnych wyzwań!

Thumb_dsc_4714
Thumb_14289840_603026279870803_5208360373458169084_o