Konkurs_label Logotyp
11131746_832055276868666_4323872748759292533_o

Założymy się?

Zakład – to nie tylko miejsce pracy lub nieformalna umowa między dwiema osobami. Najnowszym zastosowaniem tego pojęcia jest otwarty dla każdego, bez względu na wiek, warsztat. Otwarty na poznańskich Jeżycach.

Co można robić w Zakładzie? Najkrócej: wszystko, co wiąże się z wykorzystywaniem narzędzi i kreatywnością. W jego wnętrzu znajdziemy przeróżne warsztaty: poligraficzny, ślusarski, stolarski czy krawiecki. Jak piszą sami organizatorzy, na swej stronie internetowej zaklad.info: Zakład to miejsce tworzone przede wszystkim przez samych ludzi. Nie narzucamy jego sztywnej formy. To, z jakimi przychodzicie pomysłami i wizjami wpływa na rozwój tej przestrzeni. I właśnie to oderwanie od sztywnych ram i otwarcie się nie tylko na ludzi, ale na ich potrzeby i sugestie, czyni z Zakładu miejsce wyjątkowe.Tym bardziej, że sami pomysłodawcy nie ograniczają się do organizowania przestrzeni i narzędzi. Zapewniają wsparcie specjalistów, którzy są fachowcami w różnych dziedzinach i chętnie dzielą się wiedzą. Ponadto zapraszają do współpracy zarówno osoby prywatne, hobbystów, którym niekiedy brakuje umiejętności, a czasami miejsca do majsterkowania, jak i małe firmy, które – dzięki przestrzeni Zakładu, mogą sprawniej funkcjonować.

Wspierają tym samym lokalne społeczności na dwa sposoby. Po pierwsze, stając się platformą wymiany doświadczeń, umiejętności i lokalnej samopomocy. Po drugie, pozytywnie wpływając na rozwój małych biznesów, które zawsze ożywiają najbliższe otoczenie. Nie tylko poprzez miejsca pracy, ale przede wszystkim, dzięki fermentowi, który towarzyszy ich powstawaniu, sygnałowi „wszystko jest możliwe” wysyłanemu w świat. Ten sygnał ma w sobie moc aktywowania innych. Ruszyli na dobre w kwietniu zeszłego roku i od tego czasu nie zwolnili obrotów. Tryby maszyn obracają się z ogromną prędkością. Cykle warsztatów, w trakcie których samodzielnie można odnowić meble, spotkania, gdzie maszyny do szycia pomagają przemienić tkaniny w coś niezwykłego, kurs laminowania, naprawy rowerów… to tylko kilka propozycji z bogatej listy aktywności: jednorazowych i regularnych, które swoim Zakładnikom oferuje Zakład. Aktualny kalendarz znajdziecie na ich fanpage’u

Zakład jest więc przede wszystkim przestrzenią, w której każdy może znaleźć miejsce dla siebie, dowiedzieć się czegoś nowego albo odkryć w sobie talenty. Narzędzia są tylko pretekstem do tego, by spotkać się i scalać lokalną społeczność. I właśnie ten wymiar działalności jest najpiękniejszy.

Źródło zdjęć wykorzystanych w artykule: www.facebook.com/zakladpoznanPomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ