Konkurs_label Logotyp
Img_6835

„Wymiennik”, czyli sąsiedzka wymiana usług

Bydgoskie osiedle Bartodzieje: bloki z lat siedemdziesiątych, kraty na klatkach schodowych, wewnętrzne domofony, duża rotacja mieszkańców, nieznajome twarze własnych sąsiadów, bycie obcym i wśród obcych − od 2013 roku Fundacja Farbiarnia daje impulsy mieszkańcom jednego z bloków, by coś z tym zrobić. Jednym z nich jest projekt „Mrówkowiec”.


Mrówkowiec

Pomysł projektu „Mrówkowiec”, którego wynikiem jest katalog usług „Wymiennik”„jest reakcją na zmiany w sposobach tworzenia przestrzeni miejskiej, często prowadzące do zanikania idei miasta, rozumianego jako przestrzeń publiczna” - czytamy na stronie Farbiarni. Rozszerzyła tę myśl pomysłodawczyni bydgoskiej Farbiarni, Katarzyna Gębarowska − Ludzie, choć samotni i często nieszczęśliwi, nie potrafią zrobić pierwszego kroku, czasem odezwać się do własnego sąsiada. Zanikają już wspólne inicjatywy czy choćby sąsiedzkie uprzejmości. Postanowiliśmy kontynuować ideę rozpoczętą przy projekcie Balaton (inicjatywie związanej z tymi samymi okolicami i wspomnieniami znad bydgoskiego akwenu, położonego na osiedlu Bartodzieje − przyp. red.) i dać ludziom szansę się poznać.


Ankiety
W ten sposób grupa bydgoskich społeczników rozpoczęła wywiad środowiskowy, przeprowadzając ankietę wśród mieszkańców bloku. Pytania dotyczyły m.in. tego, jakimi umiejętnościami mogliby podzielić się z innymi mieszkańcami, ale też z jakich chętnie sami by skorzystali. Jak mówi Gębarowska − Najtrudniej było przekonać ludzi do siebie. Strach przed obcymi jest powszechny, stąd te dodatkowe drzwi, domofony na klatkach, ciężko się przez to przedrzeć. Niektórzy jednak kojarzyli nas już z inicjatywy „Balaton”.

Wymiennik
W ten sposób, po kilkumiesięcznej pracy, powstał katalog usług „Wymiennik”, w którym zamieszczono kontakty i imiona osób, które chętnie pomogą np. przy drobnych naprawach, nauce języków obcych, przypilnowaniu dzieci, zakupach, a nawet przy rozwiązaniu krzyżówki. Egzemplarze „Wymiennika” rozdano mieszkańcom bloku, zachęcając do korzystania z pomocy.Krok dalej
Jak mówi Katarzyna Gębarowska − Teraz jest czas dla mieszkańców. Co oni zrobią z tą informacją? Czy będą korzystali ze swojej pomocy, czy nawiążą więź, czy poczują się bezpiecznie i pewnie w swoim bloku? Wiele zależy od nich samych. Do nich należy kolejny krok. Dalsze działania koordynuje Bartosz Białecki – jeden z mieszkańców bloku. Bartosz uaktualnia profil na Facebooku, stronę internetową, dodając nowych członków inicjatywy.

PS Fundacja chciałaby kontynuować swoją inicjatywę społeczną związaną z tym osiedlem. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby zaangażować się w wolontariat, zapraszamy do kontaktu z Farbiarnią.


Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ