Konkurs_label Logotyp
Kaboompics.com_top_view_of_laptop

Psychologia zmiany, czyli o (niełatwym) wychodzeniu ze strefy komfortu

Jak to się dzieje, że przychodzi zmiana? Co sprawia, że decydujemy się zejść z utartych ścieżek i zdobyć się na odwagę, by zmienić coś w sobie lub w swoim otoczeniu?  

Wyjść poza strefę komfortu, czyli o lęku przed zmianą
 
Zmiana nie zawsze przychodzi łatwo. Wymaga wyjścia poza własną strefę komfortu, a jako ludzie szybko przyzwyczajamy się do status quo i niejednokrotnie wolimy poczucie bezpieczeństwa i stabilność niż poprawę jakości życia swojego lub otoczenia.   Z oporem przed zmianą często muszą zmagać się społecznicy. Jeśli ktoś próbował wprowadzić do swojego otoczenia choćby małą metamorfozę, z dużym prawdopodobieństwem spotkał się z niechęcią innych. Zdarzyło Ci się, że próbowałeś namówić sąsiadów, by sortowali śmieci lub sprzątali po swoich czworonogach, wsparli remont podwórka czy przyłączyli się budowy placu zabaw? Próbowałeś zareagować, gdy komuś z Twoich sąsiadów działa się krzywda? Z dużym prawdopodobieństwem natknąłeś się na komentarze: “Po co wychodzić przed szereg?”, “Niech każdy żyje własnym życiem, lepiej nie wtykać nosa w nie swoje sprawy.”, “Po co się starać, przecież i tak chuligani zniszczą to, co zrobiliśmy.”  

Fazy zmiany
 
Psychologiczny proces zmiany nieodłącznie wiąże się z oporem. Każdy z nas przed podjęciem ważnej decyzji, która odwraca nasze życie o 180 stopni, z pewnością miewał chwilę zwątpienia. To naturalne, bo proces zmiany składa się z czterech faz:  

1) Zaprzeczanie - faza, w której większość ludzi nie wierzy w to, że zmiana jest możliwa.  
2) Opór - to faza, w której wielu z nas uruchamia reakcje obronne przed zmianą. Możemy wtedy odczuwać złość, lęk czy zwątpienia w swoje możliwości.  
3) Eksperymentowanie / poszukiwanie - dopiero w tej fazie przestajemy kwestionować zmianę i zaczynamy szukać możliwości, które pozwolą nam ją osiągnąć. Dużo planujemy, uczymy się i kierujemy swoją uwagę ku pozytywnym rozwiązaniom problemu.  
4) Zaangażowanie - w tej fazie odzyskujemy poczucie kontroli nad sytuacją, jesteśmy w pełni zaangażowani w proces zmiany i z optymizmem spoglądamy w przyszłość. Przetestowaliśmy już, co działa, a co nie i możemy z pełnym przekonaniem dążyć do założonego celu.  

Bycie społecznikiem to nieodłączne stawanie w obliczu zmiany, nadawanie jej kierunku oraz dynamiki. Warto więc znać jej fazy. Po pierwsze dlatego, by zrozumieć swoje reakcje. Być dla siebie życzliwym w chwilach zwątpienia i nie poddawać się w dążeniu do celu, pamiętając o tym, że pełne zaangażowanie niekiedy przychodzi z czasem. Po drugie dlatego, by wytłumaczyć sobie i swojemu otoczeniu, jak to się dzieje, że transformacja - choćby była najbardziej potrzebna - często jest przyjmowana ze sceptycyzmem. Trzeba pamiętać, że na drodze do jej osiągnięcia mogą czekać nas wyboje, które można pokonać, wierząc że zmiana jest możliwa.  


Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ