Konkurs_label Logotyp
Objazdowydomkultury

Objazdowy Dom Kultury

W dzisiejszym świecie, kiedy czasu brakuje prawie na wszystko, często stoimy przed dylematem: co wybrać? Jak spędzić chwile wolne od pracy czy stresów. Wielu z nas, mimo chęci, nie decyduje się ostatecznie na nic, regenerując siły w domowych pieleszach.

Cierpi na tym kultura, kreatywność i dusza. Kontakt ze sztuką, mimo że wyjątkowo rozwijający, często jest jednym z ostatnich wyborów na liście pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Grupa osób z Fundacji Monmonde postanowiła to zmienić. „Jeśli Mahomet nie chce przyjść do góry…” – każdy z nas zna zakończenie przysłowia. Górą w tym wypadku jest kultura, która dzięki powołanemu przez Monmonde Objazdowemu Domowi Kultury gości w wioskach gminy Dębowiec (Cieklin, Łazy Dębowieckie, Zarzecze, Dębowiec, Folusz). Co oferuje ODK?

Z grubsza to cykl działań artystycznych i społecznych, który ma na celu zainicjowanie rozmów dotyczących problemów gminy oraz, co oczywiste, ożywienie kulturalne tych terenów. Warto w tym miejscu podkreślić, że udział w działaniach proponowanych przez ODK jest bezpłatny (to zasługa Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, który dofinansował przedsięwzięcie). Całość podzielona jest na trzy moduły. Pierwszy z nich skupia się na sztuce i kulturze. To w jego ramach odbywały się przeróżne warsztaty skierowane dla osób w każdym wieku: teatralne i recytatorskie, które pomogły przygotować etiudy oparte na lokalnych historiach, muzyczne – których celem było utworzenie wielopokoleniowego zespołu, a także takie, które pozwolą zwiększyć zdolności manualne uczestników (warsztaty rękodzieła, malarskie i plastyczne).

Na osobne wspomnienie zasługują warsztaty „dizajnu”, jak nazwali je organizatorzy. Ich celem jest nadanie drugiego życia zapomnianym przedmiotom i miejscom oraz warsztaty „Odpowiedzialni społecznie”, które uczyły uczestników dialogu usystematyzowanego. Rdzeniem drugiego modułu są warsztaty współpracy w grupie. Pomogą one nazwać i rozpoznać problemy lokalnej społeczności. Ponadto, pozwolą zdobyć wiedzę na temat projektów: zarządzania nimi i finansowania. Na koniec 15-osobowa grupa będzie miała okazję zrealizować własne inicjatywy. Ostatnim modułem jest pokaz „Weekend z kulturą”, który będzie jednocześnie pełnił funkcję finału i podsumowania całej inicjatywy. Będzie to przestrzeń, w której miejsce znajdą fotografie wykonane podczas trwania inicjatywy ODK, prace plastyczne uczestników warsztatów i film nakręcony w trakcie realizacji zadania.

Objazdowy Dom Kultury swoją misję rozpoczął w lipcu, a zakończy ją w grudniu. Propozycje organizatorów znajdują szeroki odzew wśród mieszkańców 5 miejscowości w gminie Dębowiec. Być może będzie to początek systematycznych działań na tym obszarze, który pozwoli kulturze na stałe zagościć w Cieklinie, Łazach Dębowickich, Zarzeczu, Dębowcu i Foluszu. Pamiętać bowiem trzeba, że obcowanie z kulturą zawsze jest obcowaniem z drugim człowiekiem. Pozwala zbliżyć się do niego, poznać go i zrozumieć. W skali społeczności prowadzi to do większej integracji i może skutkować znalezieniem odpowiedzi na trudności trapiące lokalną społeczność.  

Na zdjęciu: Koncert zespołu Rusychi - Kopaniny II, sierpień 2015, autor: Kolektyw Multimedialny robinholm.comPomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ