Konkurs_label Logotyp
Pexels-photo-111962

Lato w mieście, miasto w lecie

Wakacje to czas kojarzony ze słońcem, wypoczynkiem i dobrą zabawą. Najchętniej gdzieś daleko. Gdzieś poza miejscem zamieszkania – tak, by oderwać się od codzienności. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Wówczas trzeba spojrzeć na swoje miasto inaczej.

Pomagają w tym różne inicjatywy społeczne przygotowywane z myślą o urlopowiczach i ich dzieciach, którzy decydują się na pozostanie w mieście. Bowiem miasta w trakcie wakacji nie zasypiają. Wręcz przeciwnie – budzą się do życia i oferują swoim mieszkańcom atrakcje, które pomagają odkrywać je na nowo.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są półkolonie. Są one czymś w rodzaju aktywnej świetlicy, która pozwala dzieciakom ciekawie spędzić czas, gdy ich rodzice pracują. Organizowane są one zarówno w dużych, jak i małych miastach, miasteczkach i wsiach przez różne instytucje: parafie, domy kultury, szkoły. Ich program zależy od organizatora, ale jedno jest pewne – najmłodsi aktywnie spędzą czas. Czy to poznając okoliczne miejscowości, czy zwiedzając miejskie atrakcje, czy też biorąc udział w różnych formach aktywności zaproponowanych przez organizatorów. Nie będzie mowy o nudzie, a wakacje spędzone w ten sposób są jednocześnie lekcją kreatywności: uczą bowiem, że wystarczy wyobraźnia i odrobina wysiłku, by przemienić - znajome zdawałoby się - okolice, w coś zupełnie nowego.

W miastach latem organizowane są też często wszelkiego rodzaju festiwale, które są okazją do tego by urozmaicić sobie wakacje w mieście. Coraz częściej nie skupiają się one bowiem tylko na jednym zagadnieniu, ale oferują też coś dodatkowego dla mieszkańców miasta. Dobrym przykładem jest Festiwal Malta w Poznaniu, który poza spektaklami teatralnymi (rozgrywanymi na ulicach miast), organizuje w centrum strefę relaksu dla mieszkańców, gdzie poza spotkaniami z artystami można potańczyć, poleżeć na hamaku czy skosztować interesujących dań. To idealny przykład tego jak można na nowo odkryć znane przestrzenie.

Podobną moc ma inicjatywa, która całkiem niedawno zaczęła ukwiecać kraj. Mowa tu o programie Nasz Ogród Społeczny, którego celem jest walka z niedostatkiem zielnie w przestrzeni miejskiej. Organizatorzy zachęcają mieszkańców miast (do pilotażowego programu zaproszono Bytom, Częstochowa, Gorzów Wlkp., Kraków, Łódź, Płock, Poznań, Warszawa, Wrocław, Zabrze) do zakładania ogrodów w myśl idei urban farmingu. Głosi ona, że ogród, nawet niewielki, może powstać wszędzie. Wystarczy odrobina wyobraźni, gotowości do tego, by nieco się pobrudzić. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiemy się na stronie
www.naszogrodspoleczny.pl.


Warto też zwrócić uwagę na gdyński pomysł Wymiennikowni. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu, które działa od 2014 roku. Jego zadaniem jest wspieranie oddolnych inicjatyw młodych osób, skierowanych do ich rówieśników. Lipiec tego roku rozpoczęto tam Tygodniem Astronomicznym, który pozwolił poznać tajniki kosmosu. To pierwsza odsłona tegorocznych Wakacji z Wymiennikownią, w późniejszych tygodniach będzie można nauczyć się breakdance’u, czy wziąć udział w tygodniu poświęconemu rozwojowi. Oferta tego miejsca nie zamyka się tylko w tygodniach tematycznych, i zdecydowanie warto z bliska poznać to miejsce. Więcej informacji pod adresem: http://www.wymiennikownia.org/

Dobrym źródłem wiedzy o inicjatywach, które mogą pomóc przetrwać lato w mieście są miejskie centra informacyjne. Można tam zdobyć informacje o spotkaniach z wyjątkowymi ludźmi, zajęciach dla dzieci, darmowych koncertach itp. W wakacje warto tam zajrzeć co najmniej kilka razy i dać się pozytywnie zaskoczyć swojemu miastu.  


Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ