Konkurs_label Logotyp
Pexels-photo-171198

Kreatywność - zrób to sposobem! Techniki kreatywne w służbie społecznikom

Kreatywność to jedna z umiejętności niezbędnych w byciu społecznikiem. Animowanie lokalnych społeczności wymaga twórczego myślenia, a deficyty środków finansowych generują potrzebę robienia „czegoś z niczego”. Inicjatywy sąsiedzkie też same się nie wymyślą. Jak stymulować własną kreatywność i sprawiać, by przychodziło nam do głowy więcej nietuzinkowych pomysłów? Jest na to kilka metod psychologicznych i narzędzi do zastosowania od zaraz. Podczas burzy mózgów będą jak znalazł - zachęcamy do czerpania inspiracji.  

1. Sześć kapeluszy myślowych De Bono

 
Edward De Bono to psycholog znany przede wszystkim jako autor niezawodnej metody wspierania twórczości i procesu dochodzenia do nowych rozwiązań. Służy ona jako świetne narzędzie do wymyślania i weryfikowania nowych rozwiązań podczas pracy w grupie, a do jej właściwego zastosowania potrzebne jest sześć osób. Jest nazywana metodą sześciu kapeluszy, ponieważ polega na tym, by spojrzeć na problem, który mamy do rozwiązania, z sześciu różnych perspektyw. Kapelusze symbolizują odmienne punkty widzenia, a osoby, które je zakładają (w wyobraźni lub rzeczywiście) starają się myśleć zgodnie z ich „charakterem” . I tak - czerwony kapelusz to kapelusz emocji i namiętności. Osoba, która go zakłada ma za zadanie ocenić dane rozwiązanie z punktu widzenia emocji, intuicji, przeczuć. Biały kapelusz symbolizuje obiektywizm - osoba, która go zakłada ocenia rozwiązanie „na chłodno” i kierując się logiką. Zakładając czarny kapelusz, przyjmujemy perspektywę pesymisty - doszukujemy się słabości, negatywów i zagrożeń. Jesteśmy krytycznie nastawieni wobec rozwiązania. Przeciwieństwem jest żółty kapelusz - symbol optymizmu. Gdy mamy go na sobie, wszystko widzimy w pozytywny sposób, nakładamy na nos „różowe okulary”. Zielony kapelusz symbolizuje możliwości - osoba, która go zakłada stara się wymyślić jak najwięcej alternatyw wobec zaproponowanego rozwiązania. Niebieski kapelusz monitoruje cały proces i pełni rolę moderatora dyskusji i sporządza wnioski z dyskusji. Więcej na temat zastosowania tej metody można przeczytać pod tym linkiem: bit.ly/2eJW6aG.  

2. Technika Napoleona

To prosta metoda podobna do tej z sześcioma kapeluszami. Polega na tym, by wejść w buty innej osoby, spoglądając na problem. Jako ludzie lubimy przyjmować egocentryczną perspektywę i spoglądać na problemy wyłącznie przez osobisty filtr naszych doświadczeń. Gdy jednak napotykamy na opór w myśleniu o nowych rozwiązaniach, warto przyłożyć do danego problemu perspektywę innej osoby, wcielając się w nią. Może to być postać rzeczywista lub fikcyjna - ważne, żeby postarać się spojrzeć na problem, na chwilę przejmując jej cechy charakteru, doświadczenia i oczekiwania. Powiedzmy sobie - a teraz spojrzę na ten problem oczami Myszki Mickey, potem zastanowię się, jak mógłby wyglądać z perspektywy Einsteina, następnie wcielę się w Napoleona. Możemy być zaskoczeni tym, jak wiele w myśleniu o rozwiązaniu zmienia perspektywa, jaką przyjmujemy.    

3. Korzystanie z prawej i lewej półkuli
 

W wymyślaniu nowych rozwiązań pamiętajmy o tym, by angażować w proces twórczy obie półkule mózgu. Generalnie jako ludzie mamy naturalną, osobowościową skłonność do aktywowania częściej jednej z nich. Tradycyjnie lewa półkula jest odpowiedzialna za logikę, analizę, mowę, fakty i połączenia przyczynowo-skutkowe. To półkula racjonalności i obiektywizmu. Natomiast prawa półkula utożsamiana jest z kreatywnością, wychodzeniem poza schematy, emocjami i empatią. Proces twórczy nie mógłby zaistnieć bez udziału obu półkul, dlatego staraj się stymulować je do działania naprzemiennie. Aby pobudzać prawą półkulę, stosuj techniki wymagające używania skojarzeń, metafor, burze mózgu. Aby aktywować lewą półkulę wykorzystuj wykresy, schematy i dane liczbowe. Dzięki holistycznemu podejściu, rozwiązanie problemu, do którego dążysz, powinno być jednocześnie twórcze i praktyczne. Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ