Konkurs_label Logotyp
Zrzut_ekranu_2015-09-08_o_12.00.02

Idea Zero-Waste wcielona w życie w berlińskim supermarkecie Original Unverpackt

Idea Zero-Waste tj. „zero śmieci” (tłumaczenie Joanny Gołębiewskiej, która zaznacza, że w ten sposób chciała ułatwić utożsamienie się z problemem konsumentowi) ma na celu ograniczenie produkcji śmieci w każdym gospodarstwie domowym. Nie chodzi o recykling, tylko o świadome unikanie np. mnożenia opakowań, czego nie ułatwiają nam producenci produktów spożywczych, kosmetycznych czy chemicznych.Tym samym po każdych zakupach wyrzucamy do pojemnika nieprzydatne foliówki, kartoniki, plastikowe opakowania. Ilość odpadów wzrasta. Na pytanie, co zrobić, by uczynić pierwszy krok w stronę odpowiedzialnych, ekologicznych zakupów, odpowiedziały sobie dwie Niemki: Sara Wolf i Milena Gimbovski, które postanowiły otworzyć sklep przyjazny dla środowiska. Berliński supermarket Original Unverpackt, działający od 2014 roku, powstał przy współudziale darczyńców w ramach zbiórki społecznej, co świadczy o dużej potrzebie tego typu miejsc i świadomości problemu, jakim jest nadmierne produkowanie odpadów. W sklepie produkty są dostępne w dyspozytorach.Klienci mogą zakupić dowolną ich ilość, a do pakowania wykorzystać własne słoiki lub te, które można wypożyczyć na miejscu. Dodatkowo żywność dostarczana jest do marketu przez lokalnych dostawców. Sklep wpisuje się w myśl „zero odpadów” i kontynuuje ideę supermarketów, które wcześniej powstały w Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Droga do całkowitego zaprzestania produkcji śmieci jest trudna. Idea Zero-Waste kieruje się pięcioma zasadami, które mogą przybliżyć nas do zminimalizowania własnej góry śmieci:

- odmawiaj (kupowaniu produktów, które wytwarzają śmieci)
- redukuj
- użyj ponownie
- przetwarzaj i przerabiaj
- kompostuj  Wydaje się jednak, że myślenie o odpadach powinni zmienić, oprócz wspomnianego konsumenta, także przedsiębiorcy. W końcu zmniejszona ilość opakowań to również mniejsze koszty produkcji. Oby ta wartościowa idea dotarła także do nich.      


Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ