Konkurs_label Logotyp
Pair-406257_960_720

Dzień Babci i Dziadka trochę inaczej

Dzień Babci i Dziadka nie musi ograniczać się do uczczenia członków naszej rodziny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić to święto przyjemnym dla wszystkich seniorów z naszej społeczności lokalnej. Ten dzień niesie ze sobą wyłącznie pozytywne konotacje i jest wspaniałą okazją na zrobienie wspólnie czegoś bardzo miłego.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego jasno pokazują, że społeczeństwo się starzeje. Jednocześnie dzisiejsi seniorzy są nierzadko w bardzo dobrej kondycji psychofizycznej i podejmują wiele aktywności. Rozwijają swoje pasje, uczęszczają na Uniwersytet III wieku, często wspomagają swoje rodziny w opiece nad dziećmi. Są częścią społeczności, z którą mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, co często bardzo chętnie czynią. Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja by ich wkład docenić i za niego podziękować. Można to zrobić w bardziej lub mniej tradycyjny sposób, przygotowaliśmy kilka pomysłów.


Tradycyjne wzorce

Na terenie, na którym działa lokalna świetlica, dom kultury, biblioteka itp., w których prowadzimy zajęcia z dziećmi, to możemy pokusić się o przygotowanie tradycyjnych, znanych z przedszkoli i szkół podstawowych form uroczystości. Takie „akademie” z przygotowanymi wierszami i piosenkami są formą, w której mniejsze dzieci są w stanie się odnaleźć (dłuższe w formie spektakle są jeszcze często ponad ich siły), a dorosłym naprawdę sprawiają radość. Nie tylko fakt, że dzieci niejednokrotnie są prawdziwie rozczulające, ale także odwołanie do własnych wspomnień sprawiają, że łza się w oku kręci. Jeśli dokonamy świadomego doboru repertuaru, to mamy szansę z poszczególnych części złożyć zgrabną całość.

Rodzicie i dzieci

Jeżeli mamy trochę bardziej zaangażowaną społeczność, to możemy do współpracy zaprosić nie tylko dzieci, ale i rodziców – w końcu średnie pokolenie przede wszystkim ma za co być wdzięczne seniorom. Tutaj spektrum możliwości znacznie się poszerza – możemy przygotować spektakl (z kostiumami i dekoracjami), w którym wystąpią dorośli i dzieci. O ile tylko dysponujemy takimi talentami, to dobrze sprawdzają się wspólne koncerty, zarówno „popisy”, jak bardziej swojskie wersje, z piosenkami, które każdy z obecnych może zaśpiewać. Z pewnością miłym akcentem będzie przygotowanie jakiegoś słodkiego poczęstunku.


Odwrócić role

Można podejść do Dnia Babci i Dziadka z innej strony – tam, gdzie seniorzy (i spotykają się przyj jakiejś twórczej pracy kluby seniora, wszelkie koła itp.), to może być świetna okazja do zorganizowania wystawy i uroczystego wernisażu. Spektrum zainteresowań seniorów jest ogromne – niektórzy zajmują się fotografią, inni malują na szkle, jeszcze inni piszą ikony. Każda okazja by dzielić się swoimi pasjami, czerpać z doświadczeń innych i inspirować się jest dobra. Warto pomyśleć o jakimś szczególnym elemencie wernisażu – często tematyka wystawy będzie najlepszą inspiracją, ale czerpiąc z komercyjnych wydarzeń może to być mini koncert, wykład, pokaz krótkiego filmu.

A gdyby tak iść na bal?


Z pewnością zupełnie niestandardowym pomysłem, ale być może pasującym do naszego lokalnego środowiska, jest zorganizowanie balu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Postarajmy się o naprawdę piękną oprawę – przygotujmy dekoracje, eleganckie zaproszenia, muzykę z lat młodości naszych seniorów i pyszne jedzenie, a z pewnością zacni goście będą zadowoleni. Pamiętajmy też o tym, aby to była wspólna zabawa, wielopokoleniowa, aby nasz bal miał szansę budować poczucie wspólnoty, a nie izolacji. Kto wie, może takie obchodzenie tego święta na stałe wpisze się w tradycje naszej lokalnej wspólnoty?Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ