Konkurs_label Logotyp
Zrzut_ekranu_2015-11-02_o_14.58.12

Druga młodość pomidora, czyli Outlet Spożywczy

Światowe media biją na alarm – marnujemy zbyt dużo jedzenia. W samej tylko Europie marnujemy ok. 100 miliardów ton pożywienia rocznie. Czas to zmienić.

Jest to ogromny problem. Aż 20-30% żywności kupowanej przez przeciętnego Europejczyka ląduje w koszu na śmieci. Specjaliści oceniają też, że 60% tego, czym karmimy nasze śmietniki, mogłoby stać się posiłkiem dla nas samych. Innymi słowy – żywności na świecie starczyłoby dla wszystkich, problemem jest tylko jej dystrybucja i rozsądne, zrównoważone dbanie o domowe spiżarnie. Jedną z możliwych odpowiedzi na ten stan rzeczy jest powstały w Poznaniu Outlet Spożywczy. Jego pomysłodawcą jest Michał Nowak. Ten młody absolwent poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego zaczął zastanawiać się jak to możliwe, że tylu Polaków cierpi z powodu niedożywienia, a jednocześnie aż tyle żywności się marnuje. Obliczył, że w ciągu godziny samym tylko wyrzuconym pożywieniem można zapełnić 22 ogromne dreamlinery. Strach pomyśleć o tym, ile ton marnujemy w ciągu tygodnia, miesiąca, roku…

Outlet jest innowacyjnym podejściem do zagadnienia dystrybucji żywności. W opisie na stronie internetowej przedsięwzięcia możemy przeczytać, że to „internetowa giełda (…) zrzeszająca producentów i odbiorców żywności, umożliwiająca sprzedaż pełnowartościowych produktów spożywczych po obniżonej cenie”. Innymi słowy, pozwala on lepiej zarządzać produkcją pożywienia, minimalizując przy tym straty i na dodatek proponować produkty spożywcze po niższych cenach. Outlet Spożywczy pozwala znaleźć źródła żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia, które wymagają szybkiej obróbki. A wbrew pozorom jest ich niemało. Stołówki w zakładach pracy czy szkołach, bary mleczne… to tylko wierzchołek góry lodowej.Warto wspomnieć, że outlet podpisał umowę z Bankiem Żywności, czyli organizacją pożytku publicznego, która od wielu lat na terenie całego kraju walczy z marnotrawieniem pożywienia.
Skorzystanie z usług outletu opłaca się wszystkim. Jego oferta skierowana jest nie tylko do producentów, którzy dzięki niej pozbędą się kosztów związanych z utylizacją niesprzedanego towaru i będą mogli liczyć na zwrot 23% podatku, ale zyskają na tym też odbiorcy: czyli restauracje, stołówki, zakłady pracy czy sklepy spożywcze. Outlet oferuje im bowiem produkty nawet o 60% tańsze, spory wybór kontrahentów i wygodę w składaniu zamówień.

Co jednak najistotniejsze to fakt, że wszyscy zaangażowani swoją postawą dają przykład innym. Przykład tego, czym jest nowoczesne współdziałanie, które pozwala zaoszczędzić, zarobić i przynieść korzyść lokalnej społeczności. Outlet Spożywczy został doceniony przez redakcję Pulsu Biznesu, która nagrodziła go w swoim konkursie „Impuls do biznesu“. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że niebawem stanie się on marką, o której głośno będzie nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Marką, która pozwoli przedsiębiorcom z pełną mocą powiedzieć o sobie, że są społecznie odpowiedzialni!


Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ