Konkurs_label Logotyp
Zrzut_ekranu_2015-08-26_o_15.51.33

Bezdyskusyjnie wyjątkowa inicjatywa

Wyjście ze znajomymi do kina jest zawsze znakomitą opcją na wspólne spędzenie czasu – nikt nie ma co do tego wątpliwości. Co jednak zrobić, gdy w okolicy brakuje kina? Albo kiedy to, które jest ma nieciekawy repertuar? Najprostsza odpowiedź jest zawsze najlepsza – idealnie prawda ta sprawdza się i w tej sytuacji. Jeśli nie ma na co pójść do kina, albo w ogóle nie ma kina – trzeba to kino wymyślić i powołać do życia. I obdarzyć je repertuarem, który będzie wypadkową różnych gustów. Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy Bezdyskusyjnego Klubu Filmowego Poznaj swojego sąsiada, który działa na warszawskim Ursusie.

Centrum i peryferia


Centrum Warszawy kusi wieloma atrakcjami, bogatą oferta kulturalną i handlową. Stanowi cel odwiedzin mieszkańców, którzy przybywają tu różnych części stolicy. Nie ma w tym nic złego, jeżeli nie powoduje odpływu lokalnych społeczności, jednak jest to dosyć częsty efekt centralizacji życia kulturalnego. BKF powstał po to, by temu zaradzić.

Alternatywne miejsce spotkań


BKF powstał dzięki konsultacjom społecznym Włącz się w kulturę w Ursusie, realizowanym przez Centrum Komunikacji Społecznej oraz Urząd Dzielnicy. To tam zakiełkował pomysł na wspólne działania, które zintegruje lokalną społeczność. Klub nie mógłby powstać bez wsparcia urzędu oraz Biblioteki Skorosze, która zaoferowała nie tylko salę, ale i sprzęt na comiesięczne seanse. Urząd Dzielnicy Ursus pomógł w działaniach promocyjnych – wydrukował ulotki oraz informował o aktywności BKF-u w internecie. Warto podkreślić, że wszystkie materiały promocyjne zostały zaprojektowane przez uczestników przedsięwzięcia, co tylko wzmaga lokalny charakter inicjatywy. Chodzi bowiem o to, by wykorzystać potencjał tkwiący w miejscowej społeczności, by każdy mógł wnieść coś od siebie.
Facebook do dziś pozostaje głównym sposobem komunikacji dla tej inicjatywy, głównie ze względu na wiek uczestników przedsięwzięcia. Poza tym umożliwia szybką komunikację, elastyczną wymianę poglądów, co na pewno ułatwia pracę Klubowi. Niezależnie bowiem od miejsca i sposobu – chodzi o to, by ze sobą rozmawiać, by poznawać tych, którzy nas otaczają. To oni bowiem tworzą naszą rzeczywistość, to dzięki ich wsparciu życie może być dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. To jednocześnie ci, których najłatwiej nie dostrzec. Dlatego dobrze, zamiast kolejnego wieczoru w multipleksie, zaprosić znajomych do spędzenia wieczoru w kinie dzielnicowym. Bezdyskusyjnie. 


Pomysły na społecznikowskie DIY

PRAKTYCZNE PORADY
Mural z mchu, ławka z palety, doniczka z opony czy samodzielnie zrobiony nawóz do roślin – pomysłów na DIY jest całe mnóstwo, a dzięki ich poznaniu dzielnicowe podwórka nabiorą kolorów i wyjątkowego klimatu. Zobaczcie, co można wyczarować praktycznie bezkosztowo!   
WIĘCEJ
Latest_square_diy

Fundacja czy stowarzyszenie? Co jest lepsze dla Społecznika?

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
 Wśród inicjatyw społecznych możemy zauważyć dwie główne formy prawne - fundacja lub stowarzyszenie. Czym się różnią i jak podjąć decyzję dowiecie się z poniższego tekstu. 
WIĘCEJ
Latest_square_startup-photos

Społeczniku przygotuj się do jesieni

PRAKTYCZNE PORADY
Zanim jednak dni staną się jeszcze krótsze, a noce coraz zimniejsze- co powinniśmy wpisać do swojego kalendarza, aby dobrze przygotować się na nadejście jesieni?   
WIĘCEJ
Latest_square_still-life-hedgehog-decoration-herbstdeko
Latest_square_summer-still-life-daisies-yellow

Jak zorganizować wspólną, zieloną przestrzeń?

TO DZIAŁA
Kawałek zieleni cieszy każdego, kiedy możliwości są skromne staramy się o zielony parapet, ukwiecony balkon, donice na tarasie. Nawet jeśli nie mieszkamy w domu z ogródkiem czasem pojawia się szansa na zieloną przestrzeń. Tyle, że wspólną, a to zawsze trochę wyzwanie, szczególnie jeśli nie znamy ...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-541523

Dobre wrażenie

MERYTORYCZNY SPOŁECZNIK
Ponoć można je zrobić tylko raz. I to, jakie ono będzie ma duży wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez innych. O tym dlaczego warto jest zadbać o to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, słów kilka. Czas jaki mamy na to, aby wywrzeć to kluczowe wrażenie, jest wyjątkowo krótki. Niektóre badan...
WIĘCEJ
Latest_square_pexels-photo-297755

8 porad jak dobrze wykorzystać wakacje

PRAKTYCZNE PORADY
Społecznik też człowiek i odpocząć musi. Osoby bardzo aktywne, które wiele swoich działań i uwagi kierują na innych, często mają problem z odpoczynkiem. Ale przecież sposobów na spędzenie wakacji jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie. Nie podpowiadamy pięknych miejsc na urlop, ...
WIĘCEJ